Nerezová a chirurgická ocel
Chirurgická ocel se v současnosti těší velké oblibě. Zejména pro svoje takřka dokonalé vlastnosti při kontaktu s lidským tělem a podmínkami okolního prostředí se využívá nejen v medicíně, ale hojně i ve šperkařství.
Sada s komponenty z nerezové oceli
5 jedinečných vlastností chirurgické oceli
-
tvrdost a vysoká odolnost - komponenty z oceli jsou odolné proti mechanickému poškození, nelze je lehce ohnout, zlomit nebo poškrábat
-
zdravotní nezávadnost - nedráždí pokožku, nevyvolává alergické reakce
-
stálobarevnost - nemění barvu, přirozená barva nerezové oceli je matná nebo lesklá šeď (tmavší odstín než stříbro)
-
nekoroduje - je rezistentní vůči povětrnostním vlivům, vodě i potu
-
cenová dostupnost - šperky z nerezové oceli vypadají jako stříbrné, ale jsou cenově dostupnější
Náušnice s komponenty z nerezové oceli
Nerezová vs. chirurgická ocel
Veškeré ocelové produkty jsou z nerezové oceli - Stainless Steel. Podle chemického složení se nerezová ocel dělí na třídy:
- 304 - také označení 1.4301 (říká se jí nerezová ocel)
- 316L - také označení 1.4401 (říká se jí chirurgická ocel)
Jsou to normou stanovené slitiny železa, uhlíku, chromu, niklu, molybdenu a dalších prvků a na první pohled se od sebe neliší. Chirurgická ocel je tedy nerezová ocel, je to pouze název, který se u nás stal oblíbeným a často používaným u nerezové oceli. ∗
Náušnice s komponenty z chirurgické oceli, foto: Michaela Smetanová
Mám alergii na nikl
Šperky z nerezové a chirurgické oceli mohou nosit i lidé, kteří jsou citliví nebo alergičtí na ostatní kovy.
Buďte však prosím obezřetní, pokud trpíte silnou alergií na nikl. V tom případě se doporučuje používat výrobky zhotovené pouze z oceli 316L (bez pokovení - pozlacení).
⇓
Obě třídy oceli (304 a 316L) se liší pouze menším rozdílem v chemickém složení, ale stále se jedná o nerezovou ocel, která obsahuje nikl. Při výrobě záleží na zpracování a povrchové úpravě, aby se jeho propustnosti zamezilo. Ocel 316L obsahuje molybden, který zajišťuje stabilnější povrch a zabraňuje průniku niklu na povrch.
Označení oceli uvádím u každého šperku tak, jak jej garantují dodavatelé ocelových komponentů (viz Obchodní podmínky, odst. VII.)
V případě, že máte alergickou reakci i na chirurgickou ocel, doporučují se šperky z titanu. ∗∗
Náušnice s komponenty z chirurgické oceli, foto: Michaela Smetanová
Zlatá nerezová ocel
V mé nabídce najdete i šperky z oceli, která je galvanicky pozlacena (potažená tenkou vrstvou zlata). Velkou výhodou pozlacených šperků oproti klasickému zlatu je jejich cenová dostupnost a delší životnost z hlediska tvrdosti a odolnosti.
Náušnice a řetízek s komponenty z pozlacené oceli, foto: Michaela Smetanová
Barevná povrchová úprava však narozdíl od původní nerezové oceli není stálá a povrch předmětu se časem opotřebí. V závislosti na míře zátěže, které jsou šperky vystavovány, přirozeně dojde k ošoupání pozlacené vrstvy.
⇓
Proto u těchto produktů obzvláště doporučuji dodržovat zásady péče o šperky a nevystavovat je nepříznivým vlivům (voda, slunce, pot, laky, parfémy apod.). Dodavatelé nerezových komponentů odhadují délku výdrže povrchové úpravy při správném zacházení kolem 2 let.∗∗∗
Pokud se týká náušnicových zapínání ve zlatém provedení, bývají to komponenty z oceli 304. Tato zapínání jsou pokovena lázní, která se nijak neliší od jiných lázní, ve kterých se pokovují například stříbrné šperky. Žádné alergické reakce nebyly dosud zaznamenány, ale alergikům se vždy doporučuje používat pouze třídu 316L bez pokovení.∗∗∗∗
Náušnice s komponenty z pozlacené chirurgické oceli, foto: Michaela Smetanová
∗∗ Koralky.cz
∗∗∗∗ Chirurgickaocel.com